Nominalizarile la Oscar 2010

Mult asteptata lista a fost data publicitatii marti, la sediul din Beverly Hills al Academiei Americane de Film. Misiunea a revenit actritei Anne Hathaway si presedintelui Academiei, Tom Sherak.

“Avatar” si “The Hurt Locker” sunt cele mai apreciate filme, primind cate noua nominalizari fiecare. Nici nu e de mirare…

Lista completa

Cel mai bun film:

“Avatar”, “The Blind Side”, “Precious”, “District 9″, “An Education”, “The Hurt Locker”, “Inglourious Bastards”, “Precious”, “Up”, “A Serious Man”, “Up in the Air”

Cel mai bun regizor:

James Cameron – “Avatar”, Katherine Bigelow (fosta nevasta a lui Cameron) – “The Hurt Locker”, Quentin Tarantino- “Inglourious Basterds”, Lee Daniels – “Precious”, Jason Reitman – “Up in the Air”

Cel mai bun film de animatie:

“The Princess and the Frog”, “Coraline”, “Fantastic Mr. Fox”, “The Secret of Kells”, “Up”

Cel mai bun film strain:

“The White Ribbon” (Germania), “Ajami” (Israel), “El Secreto de Sus Ojos” (Argentina), “The Milk of Sorrow” (Peru), “Un Prophete” (Franta)

Cea mai buna actrita in rol principal:

Meryl Streep – “Julie & Julia”, Sandra Bullock – “The Blind Side”, Helen Mirren – “The Last Station”, Carey Mulligan – “An Education”, Gabourey Sidibe – “Precious”

Cel mai bun actor in rol principal:

Morgan Freeman- “Invictus”, Jeff Bridges – “Crazy Heart”, George Clooney – “Up in the Air”, Colin Firth – “A Single Man”, Jeremy Renner – “The Hurt Locker”

Cel mai bun actor in rol secundar:

Matt Damon – “Invictus”, Christopher Plummer – “The Last Station”, Woody Harrelson – “The Messenger”, Stanley Tucci – “The Lovely Bones”, Christoph Waltz – “Inglourious Basterds”

Cea mai buna actrita in rol secundar:

Mo’Nique – “Precious”, Penelope Cruz – “Nine”, Maggie Gyllenhaal, Vera Farmiga si Anna Kendrick -”Up in the Air”

Cel mai bun scenariu original:

“The Hurt Locker”, “Inglourious Basterds”, “The Messenger”, “A Serious Man”, “Up”

Cel mai bun scenariu adaptat:

“District 9″, “An Education”, “In the Loop”, “Precious”, “Up in the Air”

Cea mai buna regie artistica:

  • “Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
  • “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
  • “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
  • “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray

Cea mai buna imagine:

“Avatar”, “Harry Potter and the Half Blood Prince”, “The Hurt Locker”, “Inglourious Basterds”, “Das Weisse Band”

Cel mai bun documentar:

  • “Burma VJ: Reporter i et lukket land” – Anders Østergaard
  • “The Cove” (2009) – Louie Psihoyos
  • “Food, Inc.” (2008) -  Robert Kenner
  • “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” (2009) – Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
  • “Which Way Home” (2009) -  Rebecca Cammisa

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

  • “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” – Jon Alpert, Matthew O’Neill
  • “The Last Campaign of Governor Booth Gardner” – Daniel Junge, Henry Ansbacher
  • “The Last Truck: Closing of a GM Plant” – Steven Bognar, Julia Reichert
  • “Music by Prudence” Roger Ross Williams, Elinor Burkett
  • “Rabbit à la Berlin” – Bartek Konopka, Anna Wydra

Cel mai bun scurtmetraj:

“The Door”,  “Instead of Abracadabra”,  “Kavi”,  “Miracle Fish”, “The New Tenants”

Cel mai bun scurtmetraj animat:

“French Roast”, “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”, “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”, “Logorama”, “A Matter of Loaf and Death”

Cel mai bun mixaj de sunet:

“Avatar”, “The Hurt Locker”, “Inglourious Basterds”, “Star Trek”, “Transformers: Revenge of the Fallen”

Cel mai bun montaj de sunet:

“Avatar”, “The Hurt Locker”, “Inglourious Basterds”, “Star Trek”, “Up”

Cel mai bun montaj:

“Avatar”, “District 9″, “The Hurt Locker”, “Inglourious Basterds”, “Precious”

Cea mai buna coloana sonora:

“Avatar” – James Horner, “Fantastic Mr. Fox” – Alexandre Desplat, “The Hurt Locker” – Marco Beltrami si Buck Sanders, “Sherlock Holmes” – Hans Zimmer, “Up” – Michael Giacchino

Cel mai bun cantec:

  • “Take It All” – “Nine” (2009) – Maury Yeston
  • “The Weary Kind” – “Crazy Heart” (2009) – T-Bone Burnett, Ryan Bingham
  • “Loin de Paname” – “Faubourg 36″ (2008) – Reinhardt Wagner, Frank Thomas
  • “Down in New Orleans” – “The Princess and the Frog” (2009) – Randy Newman
  • “Almost There” – “The Princess and the Frog” (2009) – Randy Newman

Cele mai bune efecte vizuale:

“Avatar”,  “District 9″, “Star Trek”

Cele mai bune costume:

“Bright Star” -  Janet Patterson, “Coco before Chanel” – Catherine Leterrier, “The Imaginarium of Doctor Parnassus” – Monique Prudhomme, “Nine” – Colleen Atwood, “The Young Victoria” – Sandy Powell

Cel mai bun machiaj:

  • “Il Divo” – Aldo Signoretti, Vittorio Sodano
  • “Star Trek” – Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow
  • “The Young Victoria” – Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Gala va avea loc la Los Angeles, pe 7 martie. Pana atunci le tinem pumnii favoritilor!

Related posts

no comments | Trackbacks | Post your comment

Post a comment:

Categories